VELIKI TJEDAN, VELIKE TAJNE NAŠE VJERE

VELIKI TJEDAN, VELIKE TAJNE NAŠE VJERE

Isusa su glavari svećenički i pismoznanci predali i optužili iz zavisti. Zavist je jedan od sedam glavnih grijeha, i danas tako rasprostranjeno zlo i u ovom našem modernom svijetu. Danas su ljudi strašno zavidni jedni drugima, jedni drugima zavide na sitnicama, drugi put na uspjehu, ili urodu, na dobicima ili popularnostima. Koga duh zavisti ulovi pod svoje kanđe ne vidi sebe, samo druge i nikada pozitivno i dobro ne gleda i sudi druge; zavist je nevidljiva, ali itekako se osjeća na onima koji su zavidni. Pismoznanci i farizeji su bili zavidni Isusu zbog toga što se narod divio Isusu, volio ga slušati i slijediti… mnogi su bili jako pozorni na njegovu riječ, vjerovali mu i voljeli ga, to farizejima nikako nije moglo biti svejedno… mnogi su bili pozorni na njegovu riječ… zapisao je evanđelist.

Zaslužiti od nekoga pozornost najveći je dobitak, zadobiti pozornost od djece, prijatelja, braće i sestara općenito od drugih velika je sreća. Glavari svećenički i farizeji dobro su znali da pozornost koju je narod dao Isusu više ne mogu dobiti oni. U isto vrijeme kada im je postalo jasno, da je narod poklonio svoju pozornost Isusu, zapalila se zavist u njima i svi Isusovi protivnici su nahuškali narod da traži smrt za Isusa i to smrt raspećem. Raspni ga, raspni, viče narod nahuškan i zaveden… Zavist im je govorila da Isus nema pravo na takvu pozornost i čast kakvu mu drugi pokazuju. Na žalost i danas se to ponavlja u svijetu u našoj domovini u našem kraju ljudi se ne pitaju zašto drugi ima veću pozornost i ljubav od drugih, a ja nema, nije u meni problem u njemu i u svim drugima je problem da tu osobu, tog svećenika, tog sportaša, učitelja, tog političara preferiraju… U njemu je problem njega treba maknuti, njega treba marginalizirati. Puno stvari si u životu čovjek može uzeti, ali pozornost ne. Pozornost ili ti drugi daju ili ti ne daju treba je zaslužiti! Susret na nedjeljnoj sv. Misi susret je sa živim Isusom. S Gospodinom predanim iz zavisti, nepravedno osuđenim i ubijenim i slavno uskrslim i živim, prisutnim u Riječi, euharistiji i zajedništvu vjernika. Na ispravno slavljenoj, sabranoj sv. Misi osjeća je privlačnost Isusom koji nas zadivljuje. Ona je jednom davno zahvatila apostole i sve koji su im povjerovali i usprkos zavisti, osudi i smrti, nastavlja i danas živjeti u milijunima vjernika koji Boga iskreno traže, trebaju nisu egocentrični već su istinoljubivi i vjerni Bogu i braći ljudima. Vjera treba biti ljubavlju djelotvorna, i da ne zaboravimo na česta čitanja o sluzi Jahvinom sluzi Patniku a to je sam Gospodin. Zato učinih svoj obraz ko kremen i znam da se neću postidjeti. Tko je s Bogom nikad se ne stidi, nikad se ne srami, jer zna da ga Bog razumije i podupire, svi koji se Boga bojite slavite njega. Amen!